3. ledna 2015

Ohlédnutí za CEEGS 2014

Dominik Jícha, jeden z organizátorů CEEGS.

V říjnu 2014 se v Brně uskutečnila mezinárodní konference CEEGS. Události se zúčastnilo několik místních i zahraničních hostů, kteří zde přednášeli o různých tématech z oblasti herních studií a herní vývojářské praxe. Jak jsou s výsledkem akce spokojeni samotní organizátoři a jaká je budoucnost CEEGS?


Dominik Jícha, třiadvacetiletý student třetího ročníku prezenční formy programu teorie interaktivních médií, je organizátor a redaktor sdružení MU Game Studies. Kromě toho je i asistent výuky předmětu Interaktivní média - panel odborníků. V říjnu společně s ostatními členy MU Game Studies organizoval mezinárodní konferenci Central & Eastern European Game Studies.1. Co si myslíte o letošním CEEGS jako organizátor? 
Poprvé jsme se v MU Game Studies, o.s. rozhodli uspořádat velkou konferenci herních studií mezinárodního charakteru. Podobné konference nejsou v krajinách střední a východní Evropy  běžnou záležitostí, a tak jsme šli na naše poměry celkem do neznámých vod. Z předchozích ročníků námi organizovaných menších konferencí CONference, Virtual Worlds a herně laděných akcí zaměřených na studenty jako Game Making University nebo Digitální hry a vzdělávání [Pecha Kucha] jsme však měli užitečné zkušenosti, které se dle mého mínění podařilo velmi úspěšně přenést i na výslednou podobu premiéry CEEGS 2014.

2.Povedlo se vše podle představ?
Co se týče představ, ty se v průběhu samotného plánování konference můžou značně měnit. Nejprve jsme velmi spoléhali na tzv. visegradský grant, který by jednorázově vyřešil veškeré financování konference, ten však bohužel nevyšel. Nakonec jsme ve spolupráci s partnery zafinancovali vše úspěšně a já jim a našemu "ekonomickému teamu" tímto velmi děkuji. Původně jsme také například nepočítali s tím, že celá konference bude dvoukolejní a v sobotu dokonce tříkolejní s workshopy. Přihlásil se velký počet lidí se zájmem přednášet a my jim rádi vyhověli. Z druhé strany mince trošku zamrzelo pozdržení distribuce konferenčních brožur pro návštěvníky či nemoc některých přednášejících, ale to jsou věci, které jen stěží ovlivníte.

3. Byl podle vás tento ročník lepší než podobné akce z předchozích let?
Těžko se mi srovnává CEEGS s předchozími ročníky, které měly trochu jiný koncept, a tím pádem i měřítka úspěchu. Letošní konferencí jsme si dali za cíl utvořit odbornou platformu mezinárodního setkání lidí jak z akademické obce, tak z herního průmyslu a to se myslím povedlo skvěle. Prostory konference oproti minulým ročníkům vypadaly dost reprezentativně. Velkou změnou s ohledem na minulost byl jednoznačně přechod na angličtinu, což otevřelo brány přednášejícím a divákům ze zahraničí. Hlavním měřítkem akce je však kvalita programu, který jako organizátor nemůžu hodnotit, ale dle informací, které se ke mně dostaly, byla jeho celková kvalita nadprůměrná. 

Espen Aarseth, jeden ze zakladatelů oboru herních studií. Foto: Oliver Staša
4. Přišlo návštěvníků tolik, kolik jste očekávali? Jak jste spokojeni s počtem návštěvníků?
Náš odhad příchozích návštěvníků se pohyboval v rozmezí 70-150 lidí. Těch nakonec dorazilo něco kolem 120, takže jsme spokojení. I když počet návštěvníků není naše priorita, přeci jenom každého potěší zájem ze strany veřejnosti.


5. Chtěl by jste na příštím CEEGS něco změnit? Pokud ano, co?
Do dalšího ročníku brněnské CEEGS bych byl rád, kdybychom si získali lepší mediální podporu ze strany velkých univerzitních médií. Na samotné koncepci a rozložení konference bych neměnil nic.

6. Jaké byly ohlasy na CEEGS?
Dostalo se nám dost pozitivního ohlasu jak z akademické části publika na přednášející (především díky účasti jednoho ze zakladatelů herních studií – Espenu Aarsethovi), formu a koncept/vizi konference, tak z herního průmyslu na její organizaci a servis.

7. Myslíte si, že se bude CEEGS postupně dostávat do podvědomí lidí natolik, že na ni budou jezdit lidé z celého světa?
Při letošním prvním ročníku jsme měli potvrzené přednášející z celkem 10 zemí světa (od Irska až po Turecko). Turkové se nakonec kvůli problémům s vízy nedostavili, ale i přesto jsem velmi šťastný, že se nám podařilo zaujmout lidi napříč tak velkou zeměpisnou šířkou. Do budoucna by další rozšíření národností bylo určitě fajn. Budování značky a konceptu CEEGS tomu rozhodně může jen pomoci. 

8. Bude se akce i nadále odehrávat v Brně? Proč právě Brno?
Musím za celé sdružení MU Game Studies přiznat, že tímto problémem se před samotnou konferencí nikdo nezabýval a asi nám přišlo přirozené, že další ročník bude opět na stejném místě. Co však nebylo před konferencí, je nyní. Naše činnost a vize ohledně CEEGS očividně zaujala zahraniční kolegy natolik, že nám nabídli úzkou spolupráci v pořádaní dalších ročníků. Znamená to, že se z CEEGS možná stane putovní konference herních studií po zemích střední a východní Evropy. Neúmyslně se nám tak možná podařilo úspěšně nastartovat novou značku herních studií, která bude mít mezinárodní přesah doslova. Jedno je však jisté, ať už bude CEEGS kočovná konference či nikoliv, její domov je tady v Brně, se kterým se musí do příštích let počítat.

9. Chystá MU Game Studies v blízké době i nějaké další akce?
Kromě pravidelné výuky budeme pokračovat ve vlastním výzkumu v oblasti herních studií a pořádat zaběhnuté kulturní akce typu Klub herních studií, Herní happening či hudební pořad na rádiu R Press Play. Dále bychom chtěli uspořádat další ročník české CONference či nastartovat nový běh sady praktických přednášek a workshopů Game Making University, které sklidily velmi dobrý ohlas. 

Pokud vás zaujala činnost MU Game Studies, o.s. a chtěli byste navázat jakoukoliv spolupráci či měli dotaz, ozvěte se Dominikovi na adrese dominik.jicha@gamestudies.cz či na facebooku.

Rozhovor byl původně zpracován pro portál LeMUr v návaznosti na tento článek.

Žádné komentáře:

Okomentovat